Przejdź do głównej zawartości

II Trzy style

5. "Złotowłosa i trzy style"
Pasywny, agresywny i asertywny

Styl pasywny- to zimna zupa, małe krzesełko i zapadające się łóżko. Nie przynosi satysfakcji ponieważ, nie dostajesz tego czego chcesz. Cały swój czas poświęcasz na dawanie innym tego, czego ONI chcą.

Styl agresywny- to za gorąca zupa, ogromne krzesło i twarde łóżko. Agresja nie przynosi zadawalających wyników. Zmuszanie ludzi, żeby dali nam to czego chcemy, zazwyczaj przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Stosując styl oparty na zastraszaniu, zrażasz do siebie tych, których starasz się zdominować i sprawiasz, że nie chcą mieć z Tobą do czynienia.

Styl asertywny- jest właściwy. To ciepła zupa- strawa dla twojej duszy, ponieważ umożliwia wyrażanie własnych, szczerych opinii. To wygodne krzesło-  mocne wsparcie, dzięki któremu masz odwagę prosić o to, czego pragniesz. To solidne łóżko- dzięki niemu możesz spokojnie spać w nocy, ponieważ wiesz, jak bronić swoich praw, nie naruszając jednocześnie praw innych ludzi. "

Może tak.. prościej mówiąc..Pasywność jest to brak okazywana jakichkolwiek chęci działań czy przejmowania inicjatywy.
 Agresywność to chyba za dużo tłumaczyć nie trzeba oraz bardzo fajnie zostało to wytłumaczone w książce. Jest to stan nerwowości, przejawem jest przemoc, krzyk czy nawet niestosowny dobór słów.
Natomiast asertywność jest to styl najbardziej odpowiedni, każdy z nas powinien go w sobie rozwijać. Człowiek asertywny jest to ktoś taki, kto jasno i konkretnie potrafi przedstawić swoje poglądy na dany temat, stara się jak najlepiej zaspokoić swoje potrzeby oraz dokonuje wyborów dla niego korzystnych, aczkolwiek nigdy nie robi tego kosztem innych. W skrócie.. ktoś kto potrafi bez obaw i obawy krytyki wyrazić swoje zdanie oraz zadecydować o swoim losie czy poczynaniach.

2. "Trzy magiczne słowa
Elementy dobrej asertywnej ekspresji

Myśli. W naszych głowach wciąż kłębią się rozmaite myśli, które mają sens tylko dla nas. Nie musisz myśleć jasno, gdy jedyną osobą, która słyszy te myśli jesteś Ty sam. Jeżeli jednak rozmawiasz z kimś i chcesz być traktowany poważnie, zastanów się, czy wypowiadane słowa odzwierciedlają Twoje myśli."
Powiem szczerze, że nawet miewając takie myśli, nigdy nie myślałam o tym w  ten przedstawiony sposób. Racja, nieraz myślałam o czymś, co było dla mnie pełne emocji, natomiast gdy chciałam podzielić się nimi z kimś innym, nie był w stanie odczuć tych emocji, nie był w stanie mnie bynajmniej zrozumieć. Teraz uświadomiłam sobie, że to jest jednak prawdą, że niektóre myśli które my sami spłodziliśmy w naszej głowie, są tylko do prawidłowej interpretacji przez nas.

"Uczucia. Wyrażanie uczuć wzbogaca nasze myśli i dodaje im koloru. Jest to sposób na sprecyzowanie przemyśleń, którymi chcemy się podzielić"
Szczera prawda.. Nieraz bywa i na odwrót jak w naszych myślach. Myśląc o czymś z poważną miną, nie zdajemy sobie sprawy z sensu danej myśli. Jednak gdy przedstawiamy to komuś innemu, dodając szczyptę emocji w nasze słowa, coś staje się wręcz bardziej kolorowe.

"Pragnienia. [..] Być może zamiast postrzegać pragnienia i potrzeby w czarno-białych kategoriach, lepiej byłoby potraktować je jako kontinuum. Jeżeli trudno Ci uwierzyć, że masz prawo do rzeczy, które nie są niezbędne do przeżycia, przeczytaj "To co Ci się należy". A potem spróbuj głośno powiedzieć, czego pragniesz."

3. "Twój manifest
Określenie celów związanych z asertywnością

Czy kiedykolwiek robiłeś postanowienia noworoczne? Ilu z nich dotrzymałeś?  dłużej niż 3 stycznia?
Postanowienia zazwyczaj nie przynoszą pożądanych skutków. Możesz być zdecydowany, żeby zmienić coś w swoim życiu ale to nie jest jeszcze żaden plan. Musisz mieć plan działania, który poprowadzi Cię od zdeklarowania zamiaru do ostatecznego rezultatu.
Postanów, że będziesz asertywny. To bardzo dobry pomysł. A teraz trudniejsza część: plan. Będzie wymagał trochę pracy z twojej strony.
Manifest jest podobny do postanowienia, ale różni się ważną cechą: ma charakter publiczny. To sposób na ogłoszenie celów związanych z asertywnością, który chcesz osiągnąć. Dlaczego warto robić manifest? Ważne jest, żebyś uczciwie wykonywał zadanie, które sobie wyznaczyłeś. Kiedy już wypiszesz konkretne cele, zacznij od realizacji tych najprostszych, a następnie przejdź do tych trudniejszych. I koniecznie komuś o tym powiedz."
Po to aby ktoś Cię kontrolował i napędzał ;)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Gra

 Szeptając bezsilnie próbowała przekazać światu, że opada z sił.  Że każda mała drzazga powoduje ogromny krwotok uczuć. Że ją niszczą mową i uczynkiem. Że niedługi jej czas egzystencji.  Mimowolnie stawała z każdym twarzą w twarz. Kontemplując rzeczywistość walczyła z otoczeniem.

Bycie ślepcem..

"Człowiek docenia, gdy straci" Ludzie, mając dużo ciągle chcą więcej.. lecz nie spodziewają się, że mogą to w takim tempie stracić. Jest pewien swego, tego co ma i nie posiada świadomości, że nic nie trwa wiecznie.. Bywa, że stajemy się kompletnymi ślepcami.. ślepcami losu.. Nadchodzi moment kiedy coś tracimy i w pewnej chwili dochodzi do nas myśl, że to było wszystkim. Było tym, czego tak oczekiwaliśmy, a poprzez swoją głupotę i obwinianie wszystkich dookoła nie widzimy w tym swojej winy, a bywa, że to wszystko, każdy szczegół, jest naszą winą. Po prosu tracimy to nieodwracalnie. Nie mamy nawet odwagi przeprosić. Jesteśmy tchórzami.. Czasami chciałoby się cofnąć wstecz, zrobić kilka rzeczy inaczej, żyć tam z tą teraźniejszą świadomością. Pamiętajmy, że los nie da nam kolejnej szansy cieszmy się z każdej chwili doceniajmy każdego człowieka uważajmy na słowa i czyny potrafią zniszczyć wszystko. PAMIĘTAJ.. NIGDY NIE WYPUSZCZAJ SWOJEGO SZCZĘŚCIA Z RĄK..

XXIw.

Koszmar zaglądnął w oczy ludzi pustki zastały ulice Zło wyszło na powierzchnie. W naszych głowach pojawił sie najczarniejszy scenariusz wygoda czasów nic nie znacząca Człowiek człowiekowi podejrzliwym spojrzeniem ciągły stres w oczach przerażenie, które zabija nasze poglądy. Zamknięci w czterech ścianach szukający odpowiedzi Pytamy Boga czym żeśmy zasłużyli Ziemi bunt czy Boga gniew zasiał panikę. Zatrzymać się należy i zastanowić mając czas żyjąc w kwarantannie jak za daleko to zaszło dlaczego człowiek człowiekowi taki los podarował co należy zrobić i co za lekcje wyciągnąć.